Δευτέρα , 11 Δεκέμβριος 2017
Αρχική » ΆΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ » Μπάσκετ: Επιστροφή στην Β΄Εθνική για την Ασπίδα!

Μπάσκετ: Επιστροφή στην Β΄Εθνική για την Ασπίδα!

Ονειρική χρονιά για το τμήμα μπάσκετ της Ασπίδας καθώς μετά τα πρωταθλήματα που κατέκτησαν οι παίδες και οι νεανίδες , η ανδρική ομάδα επέστρεψε στην Β΄Εθνική δύο στροφές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Η άνοδος για την Ασπίδα «κλείδωσε» στην Καλαμάρια όπου η Ξανθιώτικη ομάδα κέρδισε με 80-87 την Αρετσού. Αναλυτικά το ρεπορτάζ του αγώνα απο την σελίδα Aspida Xanthis Basketball Club

«Δύο αγωνιστικές απομένουν για την λήξη του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής κατηγορίας και η ομάδα μας, με την χθεσινή νίκη στην Καλαμαριά, κατέκτησε και μαθηματικά την άνοδο στην Β’ εθνική ενώ παραμένει και μέσα στην διεκδίκηση του τίτλου.
Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε 25-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες μας συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ στέλνοντας την διαφορά στο +17 (26-43). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι βλέποντας ότι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν μέσα στο γήπεδο, αποφάσισαν να «χαλάσουν» το παιχνίδι και με διακοπές, τεχνικές ποινές και «πεσίματα» στους διαιτητές, πέτυχαν να βγάλουν εκτός ρυθμού την ομάδα μας αλλά και να επηρεάσουν τα σφυρίγματα των διαιτητών. Στα τελευταία 3 λεπτά του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 13-0 και μειώνοντας την διαφορά πήγαν στα αποδυτήρια με 39-43.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες μας σταδιακά ξαναβρήκαν ρυθμό και έχτισαν μια διαφορά 15 πόντων (54-69). Οι γηπεδούχοι όμως δεν παράτησαν το παιχνίδι και μεγάλα σουτ έξω από τα 6,75, κυρίως από τον Πετρίδη, μείωσαν 1,20″ πριν το τέλος σε 82-80.
Σε εκείνο το σημείο η ψυχραιμία, η ποιότητα αλλά κυρίως η θέληση των παικτών μας για την νίκη μέτρησαν παραπάνω και η ομάδα μας έφτασε στην νίκη με 87-80, μια νίκη που σφράγισε και μαθηματικά την άνοδο στην Β’ εθνική κατηγορία.
Συγχαρητήρια στους παίκτες, στους προπονητές και στην διοίκηση της ομάδας μας, που κατάφεραν στο φετινό ταξίδι της Γ’ εθνικής να φτάσουν στον καλύτερο προορισμό».

ΑΡΕΤΣΟΥ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΑΣΠΙΣ ΑΠΣ ΞΑΝΘΗ 80-87
Δεκάλεπτα: 16-25, 39-43, 54-69, 80-87
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης-Κωτάκης): Κουμπάνης 22, Παπαδάκης 5(1), Γρούδος 8, Τσιώγκας 6(2), Στεφανίδης 3(1), Χατζημιχαηλίδης 14(3), Δάτσης, Κουτσογιάννης 6, Κέλλης, Καραμπίνης 1, Παλλάκης 9, Πετς 13(2)